Oralna hirurgija podrazumeva hirurške intervencije uklanjanja patoloških procesa i nepravilnosti na zubima i mekim koštanim tkivima lica i vilce.
Kako bi se izbegle komplikacije i teže hirurške intervencije, potrebno je dolaziti kod stomatologa na redovne preglede čime će se potencijalna hirurška intervencija pretvoriti u manji zahvat. Ukoliko je ipak potrebno izvršiti intervenciju, ona se obavlja pod lokalnom anestezijom tako da nećete osetiti bol.
Hirurško vađenje zuba
Ponekad je za vađenje zuba potrebna hirurška intervencija koja obično podrazumeva vađenje zaostalog zubnog korena ili impaktiranih zuba. Hirurško vađenje zuba podrazumeva vađenje u lokalnoj anesteziji, gde se zub oslobađa od okolnih desni i kosti, potom se vadi a desni ušivaju hirurškim koncem.
Operacija umnjaka
Operacija podrazumeva hirurško vađenje umnjaka koji zbog svog položaja i kasnog rasta često nemaju dovoljno prostora za razvoj, što za posledicu često ima upalu. Proces vađenja umnjaka je bezbolan, vrši se u lokalnoj anesteziji, a moguće nelagodnosti nakon same operacije kao što su bol i otok saniraju se antibioticima i hladnim oblogama.
Apikotomija
Hirurška intervencija koja podrazumeva uklanjanje procesa na vrha korena zuba i uklanjanje apeksa odnosno samog dela vrha korena zuba. Upala korena najčešće nastaje usled stvaranja karijesa što dovodi do toga da infekcija obuhvati i kanal korena zuba. Ukoliko zub nije lečen na vreme, može doći do stalne iritacije u kosti oko vrha korena zuba, koja dovodi do nastanka granuloma ili ciste.
Nakon ove intervencije zub je sačuvan, ostaje u vilici i obavlja svoju primarnu funkciju.
Cistektomija
Podrazumeva intervenciju odstranjivanja ciste iz koštanog ili mekog tkiva usne duplje. Ciste se najčešće javljaju oko korena zuba, to su radikalne ciste koje nastaju kao reakcija organizma na dugotrajnu infekciju zubne pulpe koja se proširila na predeo oko korena zuba. Folikularne ciste nastaju oko krunice neizniklog zuba i nastaju kao posledica nepravilnog rasta zuba.
Veoma je važno da se ciste otklone u celosti kako se ne bi ponovo pojavile i ugrozile druge zube, vilicu i sunuse.
Zubni implanti
U slučaju nedostatka jednog ili više zuba, zubni implant je idealno rešenje. Ugradnja se obavlja brzo, u dve faze sa tromesečnom pauzom tokom koje pacijent nosi privremenu protezu ili plastične mostove. Zubni implant je titanijumski šraf koji služi kao koren zuba koji nedostaje, i on se ugrađuje u prvoj fazi. Naredna faza podrazumeva izradu krunica i njihovo postavljanje na implante.
Zubni implanti dugoročno rešavaju problem, pored toga što će vaši zubi izgledati lepše sačuvaćete i preostale zdrave zube.
Podizanje poda sinusa
Sinus lift podrazumeva uvećanje koštane mase alveolarnog grebena što je neophodan korak pre same ugradnje implanta. Usled gubitka gornjih bočnih zuba dolazi do nedostatka kostiju u tom delu, a ovim zahvatom se nadoknađuje izgubljena kost u predelu između kutnjaka i sinusne šupljine.
Zahvat podrazumeva podizanje membrane sinusa i ubacivanje veštačke kosti na samo dno sinusa. Nakon ovog zahvata potrebno je sačekati između 6 i 9 meseci kako bi se kost primila, a nakon toga može se započeti sa prvom fazom ugradnje implanta.
Nivelacija koštanog grebena
Podrazumeva još jednu od preprotetskih operacija. Nakon vađenja više zuba u različito vreme može doći do nastanka neravnina na koštanom grebenu, što može dovesti do problema prilikom izrade protetskih radova. Ovim zahvatom se zaravnavaju oštri delovi kosti nakon čega se desni ušivaju, a posle zarastanja nastavlja se sa protetskim radovima.
Gingivektomija
Gingivektomija je estetska hirurška intervencija kojom se vrši opsecanje gingive, odnosno odstranjivanje dela mekog tkiva. Ovom intervencijom se koriguje položaj i/ili količina gingive oko zuba. Treba imati u vidu da se gingiva ne odstranjuje u celosti već samo njen deo koji čini meki zid parodontalnog džepa.
Može se primenjivati na svakom zubu, ali obično se radi u predelu poluizniklih umnjaka kako bi se zub oslobodio i sprečila infekcija.
Recesija gingive
Povlačenje nivoa ivice desni može zahvatiti sve zube ili se manifestovati samo na pojedinim zubima. Glavni uzrok povlačenja desni je taloženje kamenca, gde usled povlačenja desni postaju osetljive i dolazi do krvarenja. Kao uzrok povlačenja desni može se javiti i paradontopatija kao i brojne mukogingivalne anomalije koje su genetske prirode a podrazumevaju nepravilan zagrižaj, škripanje zubima ili nepravilno pranje zuba.
Problem povučenih desni se rešava tehnikama plastične parodontalne hirurgije koja podrazumeva korišćenje veštačke membrane ili transplanta desni kojim se prekriva postojeći defekt na desnima.
Frenektomija
Frenulum ili resica, predstavlja sluzokožni nabor koji povezuje donju i gornju usnu, obraze i jezik sa viličnom kosti. Ukoliko je frenulum gornje vilice jako izražen, debeo i visoko pripojen vrhu grebena može uzrokovati nepravilnosti položaja zuba, odnosno razmak između sekutića. Dok u donjoj vilici izraženi frenulum može dovesti do povlačenja desnih centralnih sekutića.
Frenektomija podrazumeva oralnohiruršku intervenciju u lokalnoj anesteziji, kojom se uklanja frenulum a zatim se postavlja hirurški konac koji se nakon sedam dana uklanja.
Niste sigurni šta da radite?
Zakažite pregled i daćemo Vam najbolje rešenje za Vaš problem, procenu dužine trajanja izrade i ugradnje i sve dodatne informacije koje Vas zanimaju.
Neka Vaš osmeh bude širok i blistav