Mlečni zubi se javljaju već u prvih nekoliko meseci života deteta, a njihova smena stalnim zubima javlja se oko šeste godine. Iako su mlečni zubi privremeni, oni imaju nekoliko značajnih funkcija:
- Govor
- Žvakanje hrane
- Očuvanje prostora
- Estetika i samopuzdanje
- Rani razvoj vilice i kostiju
Upravo zbog svih ovih bitnih funkcija, nega i briga o mlečnim zubićima je i te kako bitna za dalji razvoj vašeg deteta. Stoga je neophodno da se o njima brinemo, zajedno sa svojim mališanima. Jedan od najefikasnijih načina u borbi protiv karijesa i za očuvanje zdravlja mlečnih zuba je zalivanje fisura.
Svima je već dobro poznato da se mlečni zubi lako i brzo kvare. Tome doprinosi neadekvatna oralna higijena kao i povećan unos namirnica bogatih ugljenim hidratima. Jedan od većih izazova roditelja je adekvatno pranje zubića, pogotovo bočnih, jer sama anatomija griznih površina zuba dodatno komplikuje čitav proces pranja zuba.
Šta su to fisure?
Fisure predstavljaju udubljenja, odnosno reljef zuba. Svi zubi imaju svoj određen reljef koji nam omogućava da grizemo i meljemo hranu. S druge strane, ova udubljenja predstavljaju mesta na kojima se bakterije lako zadržavaju, pa je samim tim mogućnost nastanka karijesa na tim mestima veća. Kao rezultat svega toga, fisure mogu vrlo lako postati izvor karijesa. Upravo zbog toga, stomatolozi preporučuju postupak zalivanja fisura kod dece, otprilike od šeste godine, odnosno od momemnta kada im izrastu prve stalne šestice.
Zalivanje fisura – proces
Zalivanje fisura je jedan od najefikasnijih stomatoloških procesa u prevenciji protiv karijesa. To je bezbolna intervencija kod koje se grizna površina bočnih zuba “premazuje” specijalnim materijalom koji ima za cilj da zaštiti zube od karijesa. Jamice i fisure se ovim postupkom ispune zalivačem pri čemu se smanjuje njihova dubina pa se hrana manje zadržava u ovim delovima, a njihovo pranje je znatno olakšano.
Zalivanje fisura ne zahteva nikakvu anesteziju kao ni brušenje zuba, što ovu procedure čini skroz bezbolnom. Ono što je neophodno pre samog zalivanje jeste temeljno čišćenje površine zuba koji se zalivaju. To se radi rotirajućom mekanom četkicom i posebnom pastom kako bi se očistili svi ostaci hrane ili naslaga koji su se mogli sakriti u fisurnom sistemu zuba.
Koliko traju efekti zalivanja fisura?
Sam rok trajanja zalivača je individualan. Najčešće traju od tri do pet godina, a dešava se i duže. Za efekat dugotrajnosti neophodno je kako adekvatno pranje zuba tako i redovne kontrole kod izabranog stomatologa na svakih 3 do 6 meseci. Kontrole su neophodne kako bi se primetili zalivači koji su eventualno ispali ili koji su nepotpuni da bi se na vreme zamenili novim.
Mane zalivanja fisura
- Neophodne su redovne kontrole zalivača, zbog toga što vrlo često može da se desi da ispadnu.
- Štite samo griznu površinu zuba od karijesa, dok ostale površine ne štite.
Da li odrasli mogu da zaliju zube?
Naravno. I odrasli mogu da zaliju fisure svojih zuba. Postupak je isti kao kod dece. Na stomatološkom pregledu se utvrdi da li je zub zdrav, ukloni se zubni kamenac i plak, nakon čega se nanosi zalivač.