Nemojte zaboraviti koliko su mlečni zubi važni kao i njihova nega. Pored toga što su neophodni za žvakanje hrane, oni pomažu u učenju pravilnog usvajanja izgovora. Ukoliko se oralna higijena u najranijoj dobi zanemari, to može dovesti do većih zdravstvenih problema. Veoma je važno da prva poseta zubaru prođe prijatno, kako bi dete bez straha kasnije išlo na preglede.
Prvi zubići kod dece obično izbijaju od šestog do osmog meseca, pa odmah po njihovom nicanju treba da počnete sa njihovim čišćenjem, a prema preporuci stručnjaka, idealno vreme za prvu posetu stomatologu jeste između 6 i 12 meseca. Naravno, izuzeci postoje, pa ako postoji razlog da stomatologa posetite i pre ovog perioda, obavezno to učinite.
Prva poseta stomatologu je uglavnom stresna i uznemiravajuća pojava kod dece, ali postoje načini uz pomoć kojih roditelji mogu da pomognu svojoj deci da se na adekvatan način prirpeme za svoje “vatreno krštenje” u zubarskoj stolici.
Igrom pobedite strah
Preporučljivo je da pre nego što krenete u stomatološku ordinaciju mališanu pažljivo objasnite o kakvom je pregledu reč. Pokušajte detetu da posetu stomatologu predstavite kao igru, iakao ne zvuči kao lak zadatak, pomoću igre, neke slikovnice ili crtanog filma lakše ćete ga upoznati sa onim šta ga čeka u ordinaciji.
Pozitivna praksa odlaska kod zubara u vašem okruženju, takođe može pomoći vašem mališanu. Dok bude posmatrao vas i stariju braću ili sestre (ako ih ima) kako bez straha odlaze kod stomatologa, verovatno da će i samo “pokupiti” ovaj model ponašanja.
Govorite detetu o stomatologu kao o doktoru koji će brinuti o njegovim zubićima, koji će mu pomoći da njegovi zubu uvek budu zdravi i lepi. Ako dete postavlja pitanja u vezi njegove posete zubaru, trudite se da mu date tačne i što jednostavnije odgovore, vodeći računa da mu ni u jednom trenutku ne probudite sumnju s kojom se u tom trenutku suočava. Razgovorom ga uverite da će prilikom posete sve biti u redu i da će “čika zuba” biti veoma pažljiv i blag.
Nemojte zaboraviti da vaše dete ima svoj ritam spavanja i jela pa se s toga potrudite da odlazak kod zubara izbegnete u tom terminu. Umor i glad mogu učiniti vaše dete nervoznim koje će upravo tako stvoriti negativne reakcije na stomatologa koje se mogu preneti i na njegove sledeće posete.
Upoznajte svoje dete sa stomatološkom ordinacijom
Ako ste pravilno održavali zube svog deteta, razlog prve posete je isključivo upoznavanje deteta sa stomatologom – “čika zubom”, ordinacijom, prostorom i opremom. Cilj je da dete postepeno upozna i navikne na osoblje, ambijent, zvuke, mirise i generalno na odlazak kod stomatologa. Ukoliko se sve radi pravovremeno i adekvatno, u momentu kada je neophodna neka intervencija na zubima – dete je kod zubara “na svom terenu”, pripremljeno, upoznato sa ordinacijom i naoružano poverenjem od strane stomatologa kao i samopouzdanjem koje je stekao prethodnim posetama ordinaciji. Ukoliko stomatolog primeti da dete i pored svih ovih “priprema” nije spremno za preventivni pregled, neophodno je da posetu odloži za neki naredni put.
Važno je da vaše dete zna da se oseća sigurno i bezbedno kao i da ćete vi biti pored njega i da ćete mu pružati podršku tokom cele procedure. Ponekad možete pomoći svom mezimcu u toku same procedure, tako što ćete ga dodatno svojim glasom umiriti i tim načinom mu pružiti dodatnu podršku.
Važno je naglasiti da dete treba da ima pozitivna iskustva kada se susreću sa zubarom, kako bi u budućnosti bilo spremnije da odlazi na preglede i naravno da se ne boji procedura koje ga očekuju u ordinaciji.
Šta nikako ne bi trebalo da radite
Nikada ne treba govoriti detetu rečenice: “Ukoliko ne budeš dobar, vodićemo te da primiš injekciju” ili svima već dobro poznatu i nažalost opšteprihvaćenu: “ Ako budeš bezobrazan, vodiću te kod zubara”. Takav pristup, u detetovoj realnosti kreira sliku stomatologa kao negativnog karaktera koji nanosi “štetu” detetu, a roditelj ga brani od njega.
Detetu treba objasniti kako će otprilike izgledati njegova poseta zubaru, ali ga nikako ne smete lagati koristeći fraze koje dosta roditelja upotrebljavaju: “ Ne brini, neće ti ništa raditi” ili “ Nemoj se plašiti apsolutno nećeš ništa osetiti” i slično. Naravno, to se podrazumeva ako dete pri toj poseti treba da popravi ili da vadi zub. Ukoliko je u pitanju samo preventivni pregled zubića, takve rečenice ga mogu umiriti.
Trudite se da odvojite dovoljno vremena za navikavanje deteta na posete stomatologu i to vreme nemojte smatrati izgubljenim. Sve to ima za cilj da dete bez straha prihvati sve stomatološke intervencije jer mu se time obezbeđuje dobro oralno zdravlje tokom celog života.