Sve o zubnim krunicama
Zubne krunice predstavljaju protetsku nadoknadu za oštećeni ili izgubljeni zub, a vrlo često se koriste i iz estetskih razloga i to kada pacijent nije zadovoljan svojim prirodnim izgledom zuba, uglavnom zbog njegove nepravilnosti ili pigmentacije. Zubne krunice se mogu izrađivati kao pojedinačne-solo krunice ili mogu biti izrađene kao članovi zubnog mosta.
Uloga zubnih krunica ja da ojačaju oštećeni zub, poboljšaju njegovu funkciju i estetiku. One takođe mogu biti korisne u slučaju nepravilnog oblika ili razmaka između zuba.
VRSTE KRUNICA ZA ZUBE
Danas postoji nekoliko vrsta zubnih krunica koje se mogu razlikovati u odnosu na materijal od kojeg su izrađene, tehnike izrade, kao i od cene. Najzastupljenije krunice na našem tržištu su bezmetalne (od cirkonijuma ili čiste kermike) i metalokeramičke krunice.
METALOKERAMIČKE KRUNICE
Ove krunice su do skoro bile najčešće primenjivane u stomatologiji. One u svojoj osnovi imaju metal koji se postavlja u tankom sloju, a preko toga se postavlja i nekoliko slojeva keramike u boji zuba, odnosno u onoj boji sa kojom se usaglasi sam pacijent. Obično se ugrađuju u bočnu regiju vilice i to kada nedostaje više zuba u nizu. One su najčešći izbor pacijenata i to zbog svoje izdržljivosti, kao i zbog cene.
PREDNOSTI METALOKERAMIČKIH KRUNICA
- Estetika na zavidnom nivou i dugotrajnost
- Dug vek upotrebe u stomatologiji ( oko 50 godina)
- Povoljniija cena od bezmetalnih krunica
MANE
Jedini stvarni nedostatak je mogućnost da na mestu gde se krunica spaja sa desnima vidi tanka siva linija, odnosno metalna osnova krunice. To se dešava kad se desni dodatno povuku. Među problemima koji se veoma retko javljaju su i lomljnje površinskog sloja keramike ili oštećenje prirodnog zuba nasuprot krunice.

PORCELANSKE KRUNICE
One su popularan izbor zbog svoje prirodne boje i izgleda. Ove krunice se izrađuju od porcelana koji se može prilagoditi boji i obliku prirodnih zuba, dajući im tako najprirodniji izgled. Porcelanske krunice su manje izdržljivije od metalnih, ali su estetski privlačnije.
CIRKONIJUMSKE KRUNICE
Cirkonijum krunice su moderna opcija koja kombinuje estetiku porcelana sa izdržljivošću metala. Cirkonijum je izuzetno jak materijal koji se koristi za izradu krunica visokih estetskih standarda. One su izuzetno otporne i obezbeđuju prirodni izgled zuba. One imaju mogućnost propuštanja svetlosti tako da zubi izgledaju prirodno. Boja i tekstura ovog meterijala u potpunosti imitira prirodni zub, te se kruna stapa sa okolnim zubima .
Još jedna od prednosti ovih krunica je i manje intenzivno brušenje stalnih zuba čime se čuva više prirodnog zubnog tkiva i smanjnuje se rizik od kasnijih komplikacija.

UGRADNJA KRUNICA
Postavljanje zubnih krunica podrazumeva brušenje prirodnog zuba kako bi se moglo preći na na uzimanje otiska zuba na koji će se krunica postaviti. Nakon uzimanja otiska, stomatolog na osnovu tog otiska pravi adekvatnu krunicu za taj zub. Kada trajne krunice budu gotove, zubar će ih pre svega testirati i izvršiti poliranje ako je to naophodno. Na kraju postupka je trajno cementiranje krunice. Ovim postupkom se krunica trajno prišvršćuje za zub i postaje funkcionalan.
CENA
Cene zubnih krunica zavise od materijala koji se koriste kao i od složenosti procesa izrade. Često su porcelanske i krunice od cirkonijuma skuplje, gotovo duplo skuplje od metalokeramičkih.
ODRŽAVANJE DENTALNE HIGIJENA ZUBNIH KRUNICA
Veoma je bitno da temeljno perete najosetljivija područja, i to ona gde se krunica spaja sa pravim zubom, tj. pri samom vrhu zuba uz desni. Obratite pažnju i na prostor između zuba, odnosno mesta gde se spaja krunica (ili krunice) sa sledećim prirodnim zubom. Na tim mestima koristite konac, interdentalnu četkicu i tečnost za ispiranje usta jer bakterije najčešće deluju upravo na tim mestima.
Dakle, za održavanje adekvatne higijene zubnih krunica i mostova, neophodno vam je sledeće:
-Četkica za zube
– Interdentalna četkica
– Pasta za zube
– Zubni konac
– Tečnost za ispiranje usta
Zube perite minimum dva puta dnevno. Koristite konac za zube svako veče. Masirajte desni i perite ih kao i unutrašnjost obraza i jezik. Oralna higijena je jedan od odlučujućih faktora kada je zdravlje zuba u pitanju.