Zubni kamenac je česta pojava kod većine ljudi, a nastaje kada se mineralizovani plak na zubima pretvori u tvrdi materijal koji vrlo čvrsto prione za zube i desni i koji se ne može ukloniti običnim četkanjem zuba. Stvaranje zubnog kamenca počinje sa nakupljanjem mekog plaka na površini zuba. Plak se sastoji od bakterija, sluzi i ostataka hrane i pića koje unosimo u organizam. Kada se plak ne ukloni redovnim pranjem zuba, minerali počinju da se talože, što dovodi do stvrdnjavanja i pretvaranja u zubni kamenac.
Zubni kamenac je beličasto-žućkaste boje, osim kod pušača kod kojih se javljaju duvanske naslage koje obično prekrivaju čitavu površinu krunice zuba pa i kamenac tada poprimi braon, a vrlo često i crnu boju.
Zubni kamenac je štetan po zdravlje zuba, jer može izazvati iritaciju, krvarenje i upalu desni. Osim toga, zubni kamenac deluje neestetski i može uzrokovati neprijatan zadah iz usta. Stoga je važno da ga uklanjamo redovno kako bismo očuvali zdravlje zuba i desni.
Stvaranje zubnog kamenca zavisi od:
Sastava pljuvačke – ona ima značajnu ulogu u brzini stvaranja kamenca, stoga se kod osoba čija pljuvačka sadrži visoke koncentracije kalcijuma, fosfora i drugih minerala intenzivnije stvara zubni kamenac,
Promena Ph pljuvačke – ako pljuvačka postane kisela nastaje i povećano taloženje mineralnih soli,
Oralne higijene
Gde se najviše stvara kamenac?
Zubni kamenac se u najvećoj meri taloži na onim mestima u ustima gde su smešteni izvodni kanali pljuvačnih žlezdi. Takođe, zubi koji imaju nepravilan položaj, koji su možda oštećeni ili imaju ispune koji nisu dobro ispolirani, pa su pogodnije tlo za taloženje zubnog kamenca.
Da li je zubni kamenac opasan?
Kada se kamenac nagomila, on onemogućava održavanje pravilne i temeljne oralne higijene jer četkica i pasta za zube ne mogu da priđu do delova zubne površine koja je pokrivena kamencem. Nekada čak ni koncem za zube ne može lepo prići prostoru između zuba, pa tako čišćenje postaje dosta otežano. To dovodi do nagomilavanja bakterija i vremenom desni postaju osetljive pa može doći i do upale i parodontopatije.
Metode uklanjanja zubnog kamenca
Postoji nekoliko metoda za uklanjanje zubnog kamenca. Jedna od najčešćih metoda je profesionalno čišćenje zuba kod stomatologa. Ova procedura uključuje upotrebu posebnih instrumenata, koji se koriste za uklanjanje kamenca sa zuba i desni.
Takođe se može primeniti ultrazvučna tehnologija koja se koristi za mehaničko uklanjanje kamenca sa zuba. Ultrazvučni aparat koji se koristi prilikom ove metode, proizvodi vibracije kojima se naslage kamenca razbijaju na sitnije komadiće i odvajaju sa zuba.
Nakon ultrazvučnog skidanja kamenca, stomatolog oštrim ručnim instrumentima sastruže preostale čvrste i meke naslage koje se nalaze ispod i iznad spoja desni sa zubom.
Dalje se vrši poliranje gleđi četkicom, gumicom i specijalnom pastom sa abrazivnim česticama čime površine gleđi zuba postaju potpuno glatke i čiste. Na taj način se pomaže u sprečavanju ponovnog lepljenja zubnog plaka.
Druga metoda za uklanjanje zubnog kamenca je primena specijalnih paste za zube koje sadrže abrazivna sredstva. Ove paste se koriste za poliranje zuba i uklanjanje kamenca i površinskog plaka. Međutim, ova metoda nije toliko efikasna kao profesionalno čišćenje i može biti štetna za zubnu gleđ ako se koristi previše često.
Takođe postoje i prirodne metode za uklanjanje zubnog kamenca, kao što je upotreba sode bikarbone, limunovog soka ili ulja čajevca. Ove metode mogu biti efikasne u uklanjanju zubnog kamenca, ali takođe mogu biti štetne za zube ako se koriste previše često ili ako se koriste na pogrešan način.
Da li je metoda uklanjanja kamenca bolna?
Ukoliko se pitate da li boli skidanje kamenca sa zuba, važno je da se napomene da je ovaj proces u principu bezbolan. Ipak, ukoliko su vaši zubi prirodno osetljivi može se destiti da osetite blagu nelagodnost i neprijetne senzacije, posebno pri ultrazvučnom čišćenju kamenca.
Naime, pri ovoj tehnici osetljivost zuba se javlja usled nadražajnog delovanja vode koja se pod pritiskom raspršuje po površini zuba koju je do tada kamenac pokrivao.
Ipak, pacijenti koji već imaju uznapredovalo oboljenje usled postojanja ogolelih vratova zuba mogu osetiti lagan bol i neprijatnost tokom i nakon tretmana. Međutim mnogi pacijenti izjavljuju da im sam osećaj čišenja prija jer imaju utisak da su im zubi i usta mnogo čistiji i zdraviji.
Saveti za sprečavanje pojave zubnog kamenca
- Redovno i pravilno perite zube. Najmanje dva puta dnevno, po minimum dva minuta.
- Prednost dajte električnoj četkici za zube
- Koristite četkicu za zube sa mekim vlaknima, odnosno onu sa oznakom “soft”.
- Koristite interdentalnu četkicu ili konac za zube, najmanje dva puta dnevno.
- Svakodnevno ispirajte usta vodicom za ispiranje
- Trudite se da se hranite zdravo.
- Ako ste pušač, gladajte da tu lošu naviku, ako ne u potpunosti uklonite, barem da smanjite na minimum. Osim vaših zuba, biće vam zahvalni i ostali organi u telu.
- Odlazite na redovne i preventivne pregleda kod stomatologa.